Evsel temizlik gereçleri ve endüstriyel temizlik ekipmanları üretiminde öncü konumda olan Çetin Plastik; Flora ve Flosoft markaları altında 600’ün üzerinde ürün çeşidi ile plastik piyasasında söz sahibi bir firmadır.

Plastik, doğadaki organik ve inorganik bazı elementlerin oluşturduğu monomer adı verilen moleküllerin belirli bir sıcaklık ve basınç altında, katalizör yardımıyla daha kompleks bir yapıya sahip olan polimerlere dönüştürülmesiyle oluşan maddelerdir. Kelime olarak plastiğin anlamı, “yumuşak” ve “kolay şekil verilebilen”dir. Plastiği tanımlarken sıkça kullanılan polimer kelimesi ise, “birçok parçadan oluşan” anlamına gelir. Polimerler kısa zincirli moleküllerin kimyasal olarak kesilip birleştirilmesi ile oluşturulan uzun zincirli moleküllerden oluşur.

Kullanım Alanları

Plastik üretiminin ucuz ve kolay olması, dayanıklı ve kolayca biçim verilebilen bir madde olması nedeniyle:

 • ev ve mutfak eşyalarında,
 • poşet, torba ve yiyecek/içecek ambalajlarında,
 • uçak, tren, otomobil ve gemi sanayinde,
 • inşaat ve yapı sanayinde,
 • elektrik ve elektronik uygulamalarında,
 • giyim ve tekstil ürünlerinde,
 • enerji üretiminde,
 • medikal ve diğer tıp ürünlerinde,
 • askeri sanayide ve kolluk kuvvetleri ürünlerinde,
 • spor ekipmanlarında,
 • hijyen ürünlerinde,
 • sanat ve müzik ürünlerinde
 • bebek ürünlerinde,
 • 3 boyutlu yazıcı teknolojisinde

ve çok sayıda farklı üründe karşımıza çıkar.

Plastikler olmadan, modern tıp basitçe bildiğimiz gibi olmazdı. Plastik, bugün hastanelerde, ameliyathanelerde ve doktor muayenehanelerinde gerçekleşen hemen hemen her şeyin hayati bir parçasıdır. Bununla birlikte, plastikler bizi daha sağlıklı kılmamıza yardımcı olsa da, hayatımızdaki plastiğin bolluğunun bizi de hasta ettiği konusunda giderek daha yaygın bir endişe var. Bize tıbbi mucize sağlayan plastikler de bizi yavaş ve neredeyse kesin bir şekilde zehirleyebilirler.

İnsanlar, en eski icatlarından bu yana plastiklere karşı temkinli davrandılar. John Wesley Hyatt, ilk sentetik polimer olan selüloidi icat ettikten sonra, 1869’da, tüketiciler bu yeni maddeden yapılmış fırçalar, taraklar, gömlek tasmaları, bilardo topları ve diş fırçaları satın aldı. Selüloit popülerliği arttıkça yanıcılığı ile ilgili endişeler de artmaktadır. Belki de yeni, yabancı şeylerin doğal bir insan güvensizliği tarafından teşvik edilen dramatik hikayeler, selüloitin tehlikeli bir patlayıcı olarak ününü körükleyerek kurgudan gerçeği söylemeyi zorlaştırdı.

Tehlike öykülerinin çoğu zaman abartıldığı halde, bazı plastikler gerçekten zararlı olduğunu kanıtladı. 1959’da kuru temizleyiciler ince, yapışkan plastik torbalarda çamaşır sarmaya başladı. Kısa süre sonra korkunç bir haber fırtınası geldi: Sadece birkaç ay içinde çantalarla oynarken 80 küçük çocuk boğuldu. Torbaları yasaklama çığlıkları, plastik imalat endüstrisinin, torbaların doğru şekilde nasıl atılacağı ve torbaların daha az tehlikeli hale getirilmesi için üretim şartnamelerinin değiştirilmesi konusunda ulusal bir eğitim kampanyası başlatmasına neden oldu.

Bu plastik hızla insan sağlığına değerini kanıtladı. 1940’lı yıllarda Harvard Tıp Fakültesi profesörü Carl Walter, kan toplama devriminde plastik kullandı. Kan toplama ve saklamaya yönelik geleneksel cam ve kauçuk sistemleri ağır, kırılgan ve kullanımlar arasında sterilize edilmesi zordu. Walter, bir ftalat olan DEHP ilavesiyle esnek hale getirilmiş bir polimer olan plastikleştirilmiş polivinil klorürü (PVC) denedi. Plastikleştirilmiş PVC dayanıklı, ucuz, hafif ve tek kullanımlıktı ve kullanımı, kan alma ve depolamanın sterilitesini ve güvenliğini büyük ölçüde arttırdı. Ayrıca doktorların kanı kırmızı kan hücrelerine, plazmaya ve trombositlere ayırmasına ve böylece üç kişiyi tedavi etmek için tek bir kan birimi kullanmasına izin verdi. Bu sistem hızla bir başarı oldu. Kore Savaşı’nda askeri doktorlar tarafından yargılanıp kanıtlandıktan sonra, 1960’lı yıllarda Amerikan hastanelerinde PVC kan depolaması norm haline geldi. Plastik, çok yönlülüğünün diğer malzemelerden kaynaklanan sayısız problemi çözdüğü diğer tıbbi ekipmanlarda da camı ve metali hızla değiştirdi.

PVC hayat kurtaran tıbbi gelişmeler sağlasa da, ciddi sağlık sorunlarına yol açtı. 1974’te BF Goodrich Company’nin PVC tesisinde dört işçi aynı nadir karaciğer kanserinden öldü. Bir araştırma, plastiğe mukavemet, esneklik ve yangına dayanıklılık kazandırmak için PVC’ye eklenen klor gazına maruz kalmayı kapsamıştır. Federal hükümet, gelecekteki maruz kalmaları önlemek için işçi güvenliği koşullarında katı düzenlemeler uygulayarak sorunu çözmek için harekete geçti.

Goodrich fabrikasındaki kriz, plastiklerin güvenliği ve bunları üretmek için kullanılan katkı maddeleri konusunda endişelerini artırdı. Araştırma, üretim sürecinde plastiğe girenlerin her zaman orada kalmadığını ileri sürdü. 1969’da Johns Hopkins Üniversitesi toksikologları Robert Rubin ve Rudolph Jaeger, DEHP’nin plastikten ve insan dokularına sızdığını buldu. 1972’de yayınlanan bir Washington Post makalesinde, DEHP gibi ftalatların, yalnızca plastikle yalnızca günlük temaslar yoluyla maruz kalan insanlardan kan örneklerinde bulunduğunu, “insanların sadece şimdi biraz plastik olduğunu” belirtti.

Toksikolojinin temel prensibi, çok fazla tüketilmesi halinde hemen hemen her kimyasalın zehirli olabileceğidir. Çok fazla içerseniz, tüm yaşam için gerekli olan su bile ölümcül olabilir. 16. yüzyıl toksikolojinin kurucusu Paracelsus, bunu kısaca şöyle dile getirdi: “Zehir dozda.” Ama plastikten insan vücuduna ve çevreye sızan kimyasallar farklı bir toksin olabilir. Ünlü bir toksikoloji araştırmacısı Theo Colburn, ftalatlara ve diğer plastik katkı maddelerine gelince, dozun miktarı değil, en önemli zamanlama olabileceğini savunuyor. Colburn ve diğer araştırmacılar, plastik katkı maddelerinin insan endokrinini veya hormonal sistemleri bozabileceğini ve çocuklar ve bebekler için maruz kalmanın küçük dozlarda bile gelişim üzerinde büyük bir etkisi olabileceğini söylüyor.

Plastik endüstrisi, hiçbir çalışmanın kesin olarak plastiklerin güvensiz olduğunu kanıtlamadığını savunarak Colburn gibi araştırmacıların raporlarına sert tepki veriyor. Endüstri, plastiği endokrin bozulmasına bağlayan, araştırma yöntemlerini ve sonuçlarını sorgulayan ve plastiğin varlığında meydana gelen endokrin bozulmasının plastiklerin endokrin bozulmasına neden olduğunu kanıtlamadığını belirten araştırma raporlarını eleştirir. Ancak endokrin bozucular, geleneksel toksinler gibi çalışmadığından, araştırmacıların etkilerini endüstrinin talep ettiği şekilde kanıtlamaları zordur.

Bazı halk sağlığı savunucuları, aksi ispat edilmediği sürece güvenli olduğunu varsaymak yerine, potansiyel olarak toksik maddelerin güvenli olduğunu kanıtlamanın en iyisi olduğunu savunuyorlar. Bu tür aktivistler, Avrupa Birliği’nin REACH’i (Kimyasalların Tescili, Değerlendirilmesi, Yetkilendirilmesi ve Kısıtlanması) benimsemesine işaret etmekte olup, bu, tüm kimyasallarla ilgili güvenlik bilgilerinin tüketicilere sağlanmasını gerektirir. Avrupa’nın aksine, ABD’nin kimyasalların güvenliğini düzenleyecek yürürlükte olan yasalar ya da etkili yasaları bulunmadığından, tüketicilerin belirli bir plastikte ne olduğunu bilme imkanı yoktur. Yale Üniversitesi’nden John Wargo, güvenlik testini zorunlu kılacak, içeriğin etiketlenmesini gerektiren ve tehlikeli kimyasalları yasaklayan bir Plastik Kontrol Yasası önerdi. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki milletvekilleri böyle bir önlemi yasaya ilerletme yönünde herhangi bir hareket göstermemişlerdir.

Mikroplastik iplik çerçevesinde insan dokusu ve organlarını büyütmek için yapılan yeni bir deneysel prosedür, günümüzde plastiğin mümkün kıldığı çalışmalardaki şaşırtıcı tıbbi gelişmelerden sadece biridir. Ancak plastiğin güvenliği ile ilgili cevaplanmamış sorular insan ve çevre sağlığı için belirsiz bir gelecek yaratmaktadır. Plastikler şimdi vücudumuzun ve çevremizin bir parçası ve uzun vadeli sonuçları hala bilinmiyor.

Plastiğin bu kadar yaygın olarak kullanılmasının birçok nedeni var. Plastiğin endüstriyel olarak neden bu kadar çok tercih edildiğini özetleyecek olursak:

 • Plastik; ucuz, hafif ve dayanıklı. Başka hiçbir madde bu özellikleri bir arada bulundurmamaktadır.
 • Plastik; binaların, köprülerin yapımında kullanılır ve dayanıklılığı ve ucuzluğu sayesinde tercih edilir.
 • Otomobil sanayinde kullanılarak daha güvenli, daha ucuz ve daha performanslı araçlara binmemizi sağlar.
 • Yiyecekleri ve kimyasal maddeleri korumak için çoğu durumda en kolay çözümdür.
 • Spor malzemeleri olarak karşımıza çıkar.
 • Sağlık alanında, hastanelerde kullanılan malzemelerin başında gelir.
 • Kullandığımız bilgisayarlar, telefonlar plastik yoğunlukludur.
 • Elektriği iletmeyen plastik sayesinde elektrikli aletleri güvenle kullanabiliriz.

Bu alanlarda kullanılan en yaygın plastik türleri ise şöyledir:

 1. Polietilen tereftalat (PETE veya PET)
 2. Polietilen (PE)
 3. Polivinil Klorid (PVC)
 4. Polipropilen (PP)
 5. Polistren (PS)
 6. Poliaktik Asit (PLA)
 7. Polikarbonat (PC)
 8. Akrilik (PMMA)
 9. Asetal veya Polioksimetilen (POM)
 10. Naylon (PA)
 11. Akrilonitril Butadiyen Stiren (ABS)

1. Plastiklerin Görünümü

Piyasada saydam, renkli vb. pek çok plastik modeli bulunmaktadır. Bu farklı özellikleri elde etmek için plastik malzeme imalat sürecine uygun pigmentler eklenir. Yani bunlar yapıya güzel bir görünüm kazandıracak ve onu çekici kılacaktır.

2. Plastiklerin Kimyasal Dayanımı

Plastikler, kimyasallara ve çözücülere karşı büyük direnç sunar. Üretim sırasında plastiklerin kimyasal bileşimi, kimyasal direnç derecesine karar verecektir. Piyasada bulunan plastiklerin çoğu büyük bir korozyon direnci sunar. Bu nedenle, su taşıyan borular vb. durumlarda aşındırıcı metaller plastikle değiştirilir.

3. Boyutsal Kararlılık

Termo-plastik türü plastikler kolaylıkla yeniden şekillendirilebilir ve yeniden kullanılabilir. Ancak ısıyla sertleşen tip plastikler söz konusu olduğunda, malzemeyi yeniden şekillendirmek veya yeniden şekillendirmek mümkün değildir.

4. Plastiklerin Sünekliği

Plastiğin sünek yapısı çok düşüktür. Çekme gerilimi plastik parça üzerine etki ettiğinde, önceden herhangi bir gösterge olmaksızın başarısız olabilirler.

5. Plastiklerin Dayanıklılığı

Yeterli yüzey sertliğine sahip plastikler iyi bir dayanıklılığa sahiptir. Bazen plastikler, özellikle termoplastik türlerde termit ve kemirgenlerden etkilenebilir, ancak plastikte besin değeri bulunmadığından ciddi bir sorun değildir.

6. Elektrik Yalıtımı

Plastikler iyi elektrik yalıtkanlarıdır. Bu nedenle elektrik kabloları ve elektronik aletler için astar olarak kullanılırlar.

7. Bitirme

Plastiğe her türlü son işlem aracı verilebilir. Üretim sırasında teknik kontrol yapılarak homojen yüzey bitimine sahip plastik partiküllerin seri üretimi yapılır.

8. Yangına Dayanıklılık

Plastik çeşitleri için sıcaklığa veya yangına dayanıklılık, yapıya bağlı olarak önemli ölçüde değişir. Selüloz asetattan yapılan plastikler yavaşça yakılır. PVC ile üretilen plastikler kolay alev almaz. Fenol formaldehit ve üre formaldehitten yapılan plastikler ateşe dayanıklı malzemelerdir.

9. Sabitleme

Plastik malzemelerin sabitlenmesi çok kolaydır. Plastik malzemenin konumunu sabitlemek için cıvatalayabilir, delebilir veya yapıştırabiliriz.

10. Nem

Selülozik malzemelerden oluşan plastikler nem varlığından etkilenir. Poli vinil klorürden (PVC borular) yapılan plastikler, neme karşı büyük bir direnç sunar.

11. Bakım

Plastiklerin bakımı çok basit. Çünkü herhangi bir yüzey bitirme katına, boyasına vb. İhtiyaç duymazlar.

12. Erime Noktası

Genellikle plastiklerin erime noktası çok düşüktür. Bazı plastikler sadece 50oC’de eriyebilir. Bu nedenle yüksek sıcaklık pozisyonlarında kullanılamazlar. Termo prizli plastikler termoplastik tip plastiklere göre daha yüksek erime noktasına sahiptir. Ancak termo ayar türleri geri dönüşüm için kullanılamaz. Plastiklerin ısıya dayanımını arttırmak için yapısında cam elyaf takviyesi sağlanmıştır.

13. Optik Mülkiyet

Çok fazla plastik türü var. Bazı plastikler ışığın orijinal yönünde olmasına izin veren saydamdır ve bazıları yarı saydamdır, ancak ışığa izin veren ancak ışık ışınlarının yönünü değiştiren yarı saydamdır.

14. Plastiklerin Geri Dönüşümü

Plastiklerin çevreye atılması ciddi kirliliğe neden olur. Ancak geri dönüşüm özelliğinden dolayı ciddi bir sorun değildir. Plastik atık bertarafını drenaj boruları, çitler, korkuluklar, halılar, banklar vb. Üretmek için rahatlıkla kullanabiliriz.

15. Ses Emme

Fenolik reçinelerin doygunluğu ile akustik panolar üretebiliriz. Bu akustik levhalar ses emicilerdir ve ses yalıtımı sağlarlar. Genellikle tiyatrolarda, seminer salonlarında bu tip akustik tavanlar kullanılır.

16. Güç

Pratikte plastiğin güçlü bir malzeme olduğunu söyleyebiliriz ancak plastikten yapısal bileşen için kullanışlı olan ideal kesiti henüz tasarlanmamıştır. Genellikle lifli malzemeyi plastiğe takviye ederek mukavemetini artırır. Plastiğin mukavemet-ağırlık oranı metallerle aynı ise, ağır maliyet, sünme arızası, zayıf sertlik ve sıcaklığa duyarlılık gibi çeşitli nedenlerle de plastikleri tercih edemeyiz.

17. Termal Mülkiyet

Plastiklerin ısıl iletkenliği çok düşüktür ve ahşaba benzer. Bu nedenle, köpüklü ve genleşmiş plastikler termal izolatör olarak kullanılır.

18. Hava Direnci

Bazı sınırlı çeşitler dışındaki plastiklerin çoğu hava koşullarına karşı dirençlidir. Ancak, plastikler güneş ışığına maruz kaldığında, morötesi ışınlardan ciddi şekilde etkilenen ve kırılgan hale gelen plastiklerdir. Bunu önlemek için plastikler, UV ışınlarını emmeye veya yüzeye yansıtmaya yardımcı olan dolgu maddeleri ve pigmentler ile birleştirilir.

19. Plastik Ağırlığı

Plastikler düşük özgül ağırlığa sahiptir ve genellikle 1.3 ile 1.4 arasında değişir. Bu nedenle hafiftirler ve herhangi bir yere büyük miktarda kolayca taşınabilirler.

Plastik Hakkında Soru İşaretleri!